12.01.2025      122      0
 

Моє лікування глаукоми — дурні витрати при дальній дорозі


Все почалось, як це не дивно, з простого ячменю. Він мучив мене майже пів року. Та пройшов сам по собі. Але під час цього хождіння з метою його лікування по занахарям (бо лікарями їх назвати важно, а то мабуть, вилікували би ячменя-то), виявилося, що зір погіршився. Так, у правого ока почалась якість пілина (марево), а у лівого впала різкість, він став бачити гірше, ніж правий. Якщо схуднення на 30 кг мені вдалось, то ось лікування зору — … дурні хлопоти при суттєвих витратах та дальніх дорогах. Бо діагноз ГЛАУКОМА — то як остаточний вирок Долі…

МОЗ УКРАЇНИ, ДП «ДЕРЖАВНИЙ ЕКСПЕРТНИЙ ЦЕНТР МОЗ УКРАЇНИ», ГО «УКРАЇНСЬКЕ ГЛАУКОМНЕ ТОВАРИСТВО» видав такий документ: ГЛАУКОМА — КЛІНІЧНА НАСТАНОВА, ЗАСНОВАНА НА ДОКАЗАХ (2023).
Так давайте його вивчати та ним керуватись! Далі — цитую найбільш важливі моменти:
———
Встановлення діагнозу «Глаукома» негативно впливає на якість життя та вимагає від пацієнта з глаукомою постійного контролю за станом ока, дотримання жорсткого режиму лікування за рекомендаціями лікаря за для збереження зорових функцій. Враховуючи той факт, що втрачені зорові функції неможливо відновити, контроль перебігу захворювання стає єдиним шляхом до мінімізації прогресування глаукомної оптичної нейропатії та профілактики сліпоти.

Глаукома – це прогресуюча хронічна зорова нейропатія у дорослих та дітей, при якій
внутрішньоочний тиск (ВОТ) та інші до цих пір невідомі фактори призводять до пошкодження зорового нерва (ЗН) і при якій, за відсутності інших явних причин, існує характерна придбана атрофія ЗН і втрата нервових клітин сітківки та їх аксонів. Це пов’язано з кутом передньої камери, який є відкритим при гоніоскопічному дослідженні при первинній відкритокутовій глаукомі (ПВКГ).
Діагноз глаукоми ставиться на підставі отриманих даних про характерні дегенеративні
зміни в диску ЗН, разом з прогресуючою втратою чутливості поля зору і розвитком скотоми або сліпих плям в полі зору. ПВКГ є найбільш поширеною формою глаукоми серед населення України.
Виявлення підвищеного ВОТ раніше вважали визначальною рисою глаукоми, але ВОТ може бути стабільно нормальним у 25-50% людей з глаукоматозним ушкодженнями зорового нерва. Цей стан відомий під назвою «глаукома з нормальним тиском». У таких пацієнтів для встановлення діагнозу глаукоми необхідні прояви прогресуючої втрати зору протягом усього часу спостереження. Непрогресуюче глаукоматозне пошкодження можна виявити також на основі окремого тесту, за умови, що вторинні причинні фактори, такі як використання стероїдів, відсутні.
Прогресуючі зміни диска ЗН є характерними для глаукоми і можуть включати в себе
збільшену екскавацію диска, асиметрію екскавацій диска ЗН обох очей, або крововилив в зоні диска ЗН. Патогенез пошкодження ЗН при глаукомі ще недостатньо добре вивчений, але він ймовірно багатофакторний.
Глаукома може виникнути вторинно, як наслідок інших причин, таких як травма, стероїдна терапія, запальні процеси ока. Однак більшість випадків глаукоми не мають певної етіології та позначаються як первинна глаукома.
У людей з початковою стадією первинної відкритокутової глаукоми головним чином захворювання є безсимптомним, і пацієнти не відчувають будь-яких змін поля зору. Якщо зір втрачений, то приблизно 90% волокон ЗН можливо безповоротно пошкоджені. Раннє виявлення та ефективне лікування працівниками охорони здоров’я — це основні елементи попередження сліпоти.
Ведення більшою мірою безсимптомних станів, які зумовлюють потенційний ризик втрати зору, наприклад ПВКГ, потребує повсякчасного моніторингу медичним працівником. Вимірювання ВОТ — зручний метод оцінки перебігу захворювання та прогнозу стосовно збереження зору. Показники прогресії значно відрізняються серед пацієнтів, і тому своєчасне виявлення прогресування потребує точного і послідовного вимірювання поля зору з дослідженням особливостей диску ЗН на протязі років. Сучасний контроль відповідно до загрози втрати зору пацієнтом є критичним для успіху, регулярність медичного спостереження має безпосереднє відношення до моніторингу стану пацієнта.
Хтось ПОВИНЕН вирішувати, інакше ми будемо жити в анархічному світі. Це також правда.
І оскільки ніхто з нас не знає стільки, скільки нам потрібно знати, щоб діяти належним чином, ми звертаємось за порадою до так званих «експертів». Для того, щоб ми добре піклувались про людей, важливо враховувати те, що рекомендують інші. Тому ми звертаємося до експертів, як і повинні. Однак експерти часом мають рацію, а іноді помиляються. Пам’ятайте, що von Graefe в 1860 році рекомендував хірургічну іридектомію для всіх випадків глаукоми, Elliot рекомендував гірчичник між плечима при глаукомі, лікування по Becker на підставі результатів тонографії, Weve повідомив про 100% успіху проникаючої циклодіатерміЇ при глаукомі, Lichter не радив лазерну трабекулопластику, багато хто вважав Cypass відмінним засобом, і дослідники в рамках Передового дослідження з питань втручання в глаукому показали, що IOP зазвичай близько 12 мм рт. ст. було краще, ніж зазвичай близько 20 мм рт. ст. Все неправильно. Автори цих настанов відмінно впоралися з тим, щоб надати загальну основу, на яку офтальмологи можуть нанизувати докази, щоб мати можливість оцінити їх достовірність і важливість.

Рекомендації пропонуються із використанням методології GRADE відповідно до рівня доказовості: високий, помірний, низький, дуже низький. А також сила рекомендації: сильна або слабка. Сильну рекомендацію слід тлумачити як «ми рекомендуємо» та/або «дуже актуальну в клінічній практиці», а слабку — як «ми пропонуємо» та / або «менш актуальну в клінічній практиці».

Q1. Які тести рекомендуються при першій оцінці?
Наступні тести рекомендуються при першій оцінці:
• Гострота зору та аномалії рефракції (сила рекомендації: сильна)
• Огляд за щілинною лампою (сила рекомендації: сильна)
• Гоніоскопія (сила рекомендації: сильна)
• Тонометрія (сила рекомендації: сильна)
• Тестування поля зору (VF) (сила рекомендації: сильна)
• Клінічна оцінка диску зорового нерва (ONH), шару нервових волокон сітківки (RNFL) та макули. Переважно бінокулярне дослідження при розширенні зіниці (крім закриття кута). Можна використовувати оптичний диск та фотозйомку RNF (сила рекомендації: сильна).
• Томографія сітківки (OCT) диска/RNFL/макули може бути корисною, але діагностика глаукоми не може бути встановлена лише на основі OCT (сила рекомендації: слабка).
Рівень доказовості: Прямі докази, що стосуються цього конкретного питання, є «дуже
низькими» для всіх рекомендацій.
• Центральна товщина рогівки (CCT) (сила рекомендації: слабка) — Не рекомендується
використовувати значення внутрішньоочного тиску (IOP), скориговане на CCT.

Поки ми що обмежились публікацією лице першої части документу.
Якщо будуть коментарі, публікація буде продовжена.

© Проект ДНЕВНИКИ, 2025


Ваш комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Питание
Красная рыба… Осторожность не помешает!

Красная рыба… Осторожность не помешает!

Написав о кижуче, одном из видов красной рыбки, мне стала интересна ситуация с такой рыбой вообще и поэтому...

Красная рыба… Какие же мы лохи )))

Красная рыба… Какие же мы лохи )))

Красная рыба и здоровье — синонимы? Стремление человека прожить дольше — естественно и не...